• Oznaczenia opon:


  • Płyn hamulcowy:

Już niewielka zawartość wody w płynie hamulcowym powoduje bardzo duży spadek temperatury jego wrzenia. Płyn składa się m.in. z glikoli które wchłaniają wilgoć np. ze zbiorniczka, uszczelek, ścianek przewodów... 

Podczas hamowania temperatura niektórych elementów układu hamulcowego potrafi wzrastać do ok. 800 stopni Celsjusza. Od mocno rozgrzanych tarcz, klocków i zacisków nagrzewa się również płyn hamulcowy. Jeśli jego temperatura przekroczy punkt wrzenia, płyn zaczyna się gotować i zmienia swój stan skupienia z ciekłego na gazowy (para).

Para w odróżnieniu od płynu jest ściśliwa, a to obniża ciśnienie przekazywane z pompy hamulcowej lub pompy ABS do siłowników hydraulicznych ( zacisków i cylinderków) przy kołach. Hamulce po prostu przestają działać!

Temperatura wrzenia płynu hamulcowego spada wraz ze wzrostem ilości wchłoniętej przez niego wody. Już jednoprocentowa zawartość wody w płynie powoduje obniżenie temperatury wrzenia aż o około 15 proc. 

Sprawdzanie temperatury wrzenia to nie jedyne kryterium przydatności płynu hamulcowego. Producenci zalecają okresową jego wymianę (w przypadku płynu DOT4 ma to następować przeważnie co dwa lata). Pomiar temperatury wrzenia może tylko tę czynność przyspieszyć.


Zgłoś nadużycie Dowiedz się więcej
google-site-verification=GQQ3z49AIVtdmq3vgR6_3iSDzbeFVp5HfM9VKRpJc6E